Jak oszczędzić na codziennych podróżach pociągiem?

Dojeżdżasz do swojego miejsca pracy albo szkoły czy na uczelnię? Jeździsz pociągiem codziennie lub niemal każdego dnia? Zapewne zależałoby Ci na tym, aby jak najbardziej oszczędzić na tych wyjazdach. Dowiedz się zatem co zrobić, aby dojazdy były nie tylko wygodne, lecz również w przyzwoitej cenie!

Jaki bilet okresowy wybrać?

Typ biletu, jaki musisz wybrać przy codziennych przejazdach z jednego miejsca do drugiego będzie zależeć od tego, z usług jakiego przewoźnika korzystasz. Większość osób dojeżdżających codziennie do pracy wybiera usługi firmy Polregio, gdyż jest to przewoźnik obsługujący najwięcej regionalnych połączeń kolejowych w Polsce. Można jednak spotkać się z innymi firmami takimi jak Koleje Mazowieckie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna czy Szybka Kolej Miejska Trójmiasto, jednak przewoźnicy ci realizują większość połączeń w obrębie poszczególnych województw. Dlatego aby korzystać z usług któregoś z innych przewoźników niż Polregio, należy nabyć bilet miesięczny wydawany przez konkretną spółkę. Najczęściej taki bilet to oszczędność nawet 50% w porównaniu z zakupem jednorazowych biletów na tam i powrót, dlatego nie powinno się zrażać wysoką, na pierwszy rzut oka, ceną biletu miesięcznego. Wystarczy wykonać proste działania matematyczne, aby przekonać się, że taka inwestycja naprawdę się opłaca!

Bilet miesięczny czy bilet kwartalny?

W ofercie firmy Polregio znajdują się różne rodzaje biletów miesięczny https://polregio.pl/pl/oferty-i-promocje/oferty-krajowe/bilety-okresowe/, a zależy to od regionu, w którym zamierza się jeździć. Dzieje się tak dlatego, że niektóre województwa posiadają własne taryfy, które są korzystniejsze od standardowej taryfy Polregio. Wśród specjalnych taryf wyróżnić można:

  • taryfę województwa kujawsko-pomorskiego,
  • podlaską taryfę regionalną,
  • taryfę pomorską,
  • taryfę górską,
  • taryfę sądecką,
  • taryfę małopolską.

Korzystając z którejś nich, można zaopatrzyć się w bilet miesięczny w jeszcze niższej cenie niż gdyby nabywać bilet na taki sam okres w taryfie standardowej. Co jednak w przypadku, gdy w naszym województwie nie obowiązuje żadna korzystniejsza taryfa? Opcji jest kilka. Pierwsza z nich to standardowy bilet miesięczny. Nabywa się go na określoną relację, od jednej konkretnej stacji do drugiej i można w ustalonym okresie odbywać na tej trasie dowolną liczbę przejazdów. W zależności od odległości między stacjami oszczędność na bilecie miesięcznym może wynieść od 40 do ponad 50%! Warto również pamiętać, że bilet miesięczny można także dodatkowo nabyć z ulgą ustawową, co dodatkowo obniża koszty codziennych przejazdów. Co jednak w przypadku, gdy nie przysługuje nam żadna dodatkowa zniżka i musimy kupować bilety w pełnej cenie? W takiej sytuacji możliwe jest jeszcze jedno dodatkowo rozwiązanie – bilet kwartalny. Jak sama nazwa wskazuje, jest on wydawany na trzy miesiące i podobnie jak bilet miesięczny uprawnia do dowolnej liczby przejazdów w czasie trzech następujących po sobie miesięcy. Jest on oczywiście nieco tańszy od trzech biletów miesięcznych, dzięki czemu jest to dobre rozwiązanie dla osób przemieszczających się przez dłuższy czas.

Rekomendowane artykuły