Rower trekkingowy, zwany też turystycznym to niezwykle uniwersalny rodzaj jednośladu. Sprawdzi się podczas weekendowych wycieczek poza miasto, jak również przy codziennych dojazdach do pracy. Wyjaśniamy, czym cechują się takie rowery.
Charakterystyka rowerów trekkingowych
Rowery turystyczne są uważane za bardzo uniwersalne, dlatego coraz więcej osób, które mają dość ciągłego stania w korkach lub korzystania z miejskich środków transportu decyduje się na zakup takich jednośladów. Charakteryzują się stosunkowo dużymi kołami (29 cali) z oponami o terenowym bieżniku. Takie rowery mają niezbyt lekką, ale bardzo wytrzymałą ramę. Nierzadko posiadają bagażniki oraz dają możliwość montowania sakw. Z tego względu sprawdzają się nawet podczas kilkudniowych wypadów za miasto. Jednocześnie mogą służyć jako środek transportu do pracy. Z tego powodu zakup takiego jednośladu stanowi bardzo rozsądną inwestycję.
Rower trekkingowy – czyli jaki?
Wybierając rower trekkingowy, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, a konkretnie na:
- rodzaj ramy – w zależności od potrzeb może być wykonana ze stali, aluminium lub karbonu. Ważne, aby rama była wyposażona w amortyzator chłonący drgania, co znacznie zwiększa komfort jazdy.
- rozmiar kół – najczęściej jest to 29 lub 28 cali, ale można też stawiać na modele o 26 calach. Warto pamiętać, że zbyt duże koła nie sprawdzą się przy niskich użytkownikach roweru turystycznego.
- opony – ich bieżnik powinien stanowić pośrednie rozwiązanie pomiędzy klasyczną gładką oponą i jej agresywniejszym odpowiednim przeznaczonym do jazdy w terenie. W ten sposób rower sprawdzi się na różnych nawierzchniach.
- osprzęt – warto stawiać na modele wyposażone w hamulce zaciskowe. Ponadto, nie można zapominać i wyborze jednośladu z wygodnym, wykonanym z odpowiedniego materiału siodełkiem.