Jak działa kolejowy automat biletowy?

automat biletowy

Zakup biletu kolejowego możemy dziś zrealizować na różne sposoby. Nie ma już konieczności biegania do kas biletowych na dworcach bądź stacjach. Można dokonać transakcji kupna biletu przez internet, ale również w specjalnym automacie. W poniższym poradniku sprawdzimy jak działa taka maszyna, a także jak można w łatwy i prosty sposób z niej skorzystać. Dowiemy się też jaki rodzaj płatności obsługują biletomaty kolejowe i jak wyglądają wydawane przez nie bilety.

Automat biletowy – jak się go obsługuje?

Zacznijmy od kwestii najistotniejszej, czyli obsługi urządzenia. Nowoczesne automaty biletowe (https://polregio.pl/pl/dla-podroznych/gdzie-kupic-bilet/automaty-biletowe/) posiadają ekran dotykowy, wobec czego wydawanie maszynie poleceń jest bardzo intuicyjne. Wystarczy tylko dotykać palcem odpowiednich fragmentów ekranu. Na początku należy wybrać interesujący nas kierunek jazdy. Robi się to albo poprzez wybór z rozwijanej listy, albo poprzez wpisanie przynajmniej fragmentu nazwy docelowej miejscowości. Jak dokonać wpisu, skoro automat biletowy nie posiada klawiatury? To nie jest na szczęście żadnym problemem. Po pojawieniu się pola do wpisywania automatycznie wyświetli się na ekranie dotykowa klawiatura, którą będziemy mogli w tym celu wykorzystać. Następnie wybieramy formę płatności, po czym dokonujemy jej uiszczenia.

automat biletowy

Jak zapłacić za bilet w automacie?

W jaki sposób można więc dokonać płatności, skoro nie mamy przed sobą kasjera który mógłby ją przyjąć? Biletomaty kolejowe dają nam ku temu dwie możliwości. Pierwsza to opłata za pomocą karty debetowej lub kredytowej, poprzez włożenie jej do terminala i podanie pinu, albo przyłożenie do czytnika kart zbliżeniowych. Drugą opcją jest dokonanie płatności gotówką – większość maszyn przyjmuje opłatę za pomocą banknotów i bilonów, wydawana jest też reszta. Jak natomiast możemy odebrać bilet? Czynimy to w specjalnym okienku w dolnej części, gdzie zostanie on wyrzucony po wydrukowaniu. Tam również odbierzemy resztę, w razie płatności gotówką przy nieodliczonej kwocie pieniędzy. Wydrukowany w ten sposób bilet wygląda bardzo podobnie do tego, który możemy nabyć płacąc w kasie.

Rekomendowane artykuły